,

مدیر بهزیستی بیرجند: ساماندهی کودکان خیابانی بیرجند به بخش خصوصی واگذار می‌شود

بیرجند- مدیر بهزیستی بیرجند گفت: ساماندهی کودکان خیابانی و کار در سال جاری را به بخش غیر دولتی واگذار می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن شرفی پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته بهزیستی اظهار کرد: سیاست کلی بهزیستی کاهش نرخ آسیب‌های اجتماعی بوده و برای این کار نیز اقدامات زیادی در دستور کار قرار داده است.
وی، آمادگی برای کاهش این آسیب‌ها با بالا بردن سطح آگاهی در مردم را یکی از اقدامات این سازمان عنوان کرد و گفت: همچنین در این راستا کیفی سازی خدمات مراکز کاهش آسیب ترک اعتیاد از دیگر برنامه‌های این سازمان است.
فعالیت ۱۵ مرکز درمان اعتیاد در شهرستان بیرجند
مدیر بهزیستی بیرجند به فعالیت ۱۵ مرکز درمان اعتیاد در شهرستان بیرجند اشاره کرد و گفت: آنچه برای ما اهمیت دارد حمایت از افراد بهبودیافته است که در این راستا با پرداخت وام‌های خوداشتغالی با بهره کم از آن‌ها حمایت می‌کنیم.
شرفی از فعالیت چهار مرکز ژنتیک در بیرجند خبر داد و افزود: با بالا رفتن سن ازدواج و روی آوردن مردم به ازدواج‌های فامیلی ضرورت دارد که مردم به سمت مشاوره‌های ژنتیکی سوق داده شوند.
وی ادامه داد: در همین راستا برای بهره‌مندی افراد نیازمند از خدمات این مراکز یاری برگ به آن‌ها اختصاص داده می‌شود تا بخشی از هزینه‌ها را کاهش دهد.
مدیر بهزیستی بیرجند با اشاره به فعالیت ۱۳ مرکز مشاوره در بیرجند بیان داشت: در این مراکز مشاوره‌های خانوادگی، عمومی، روان‌شناختی و … انجام می‌شود.
شرفی تأکید کرد: در حوزه پیشگیری بیشتر خدمات به بخش‌های خصوصی واگذارشده است.
تلاش برای به حداقل رساندن آمار مراکز شبه خانواده
وی، بررسی و پاسخگویی به زنان و کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست، شناسایی‌ای آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ریزی در این زمینه، خدمات اورژانس اجتماعی، مداخله در بحران را ازجمله فعالیت‌های حوزه اجتماعی بهزیستی برشمرد و افزود: در این حوزه رویکرد ما این است که توانمندسازی روحی، روانی، عاطفی و شغلی برای جامعه هدف را فراهم کنیم.
مدیر بهزیستی بیرجند با تأکید بر توجه به نیازهای روز جامعه، بیان داشت: خط ۱۲۳ و اورژانس اجتماعی بهزیستی بر خواسته از نیازهای روز بوده که به افراد آسیب‌دیده و در معترض آسیب خدمات مشاوره‌ای و حقوقی ارائه می‌کند.
شرفی بابیان اینکه بهترین نهاد و کانون برای کودکان خانواده و اطرافیان آن‌ها است، بیان کرد: الویت برنامه‌های ما در حوزه اجتماعی این است که آمار مراکز شبه خانواده را به حداقل برسانیم و زمینه برگشت کودکان به آغوش خانواده را فراهم کنیم.
وی اضافه کرد: امسال تلاش می‌کنیم تا سامان‌دهی کودکان خیابانی و کار را به بخش غیردولتی واگذار کنیم.
مناسب‌سازی محیط شهری بیرجند در وضعیت مطلوب نیست
به گفته وی هرساله باید توانمندسازی ۱۰ درصد مددجویان زیرپوشش این نهاد محقق شود که این کار در سال جاری با تأکید بیشتری دنبال می‌شود.
مدیر بهزیستی بیرجند، انتقال خدمات توان پزشکی به منزل مددجویان را از برنامه‌های دیگر این سازمان در سال جاری دانست و افزود: امسال تلاش می‌شود تا اعتباراتی که برای نگهداری سالمندان و کسانی که شرایط سخت دارند را در درون خانواده‌ها سامان‌دهی کنیم.
شرفی بر لزوم همکاری همه دستگاه‌ها برای مناسب‌سازی اماکن شهری تأکید کرد و افزود: هرچند در حال حاضر در درون ساختمان‌های اداری این مناسب‌سازی تا حدودی انجام‌شده اما در محیط شهری هنوز با مشکلاتی مواجه هستیم که قانع‌کننده و مطلوب نیست.
نادیده گرفته شدن سهم سه‌درصدی معلولان از استخدام دستگاه‌ها
وی به قانون سهمیه سه‌درصدی معلولان از استخدام دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برخی از دستگاه‌های اجرایی این قانون را نادیده می‌گیرند و به عبارتی توانمندی معلولان را باور ندارند.
مدیر بهزیستی بیرجند اضافه کرد: معلولان دارای توانمندی‌های زیادی هستند که باید به آن‌ها توجه شود و دستگاه‌ها در این زمینه همکاری داشته باشند.
شرفی با اشاره به ساخت مسکن برای مددجویان زیرپوشش بهزیستی، بیان داشت: اگر خود این افراد برای پرداخت سهم آورده خود همکاری داشته باشند امسال دو پروژه ۲۵۴ واحدی و ۲۴۸ واحدی مسکن معلولان واگذار می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.